Activitatea social-filantropica desfasurata in cuprinsul eparhiilor Patriarhiei Romane, Bisericii Ortodoxe Romane (BOR)

Harta interactiva a activitatilor social-filantropice ale Bisericii Ortodoxe Romane:
Harta cu activitatea social-filantropica, centrele social-filantropice si medicale ale Bisericii Ortodoxe Romane (BOR)

- Adunarea Nationala Bisericeasca a evaluat bogata activitate a Bisericii Ortodoxe Romane din anul 2014 si a aprobat proiectele pentru anul 2015 - Patriarhia.ro

- Sinteza activitatilor Bisericii Ortodoxe Romane in anul 2014 - Basilica.ro

- Biserica Ortodoxa Romana a cheltuit 80.828.191 de lei pentru activitati filantropice in 2013 - Mediafax.ro

- Biserica Ortodoxa Romana a cheltuit aproape 20 mil euro pentru activitati filantropice in 2013 - Hotnews.ro

- Misiunea social-filantropica a Bisericii - 2010 - Ziarullumina.ro

- map.patriarhia.ro - Harta activitatilor social-filantropice si medicale ale Bisericii Ortodoxe Romane - CulturaVietii.ro

Detalii la: Patriarhia.ro/opera-social-filantropica-25/

In anul 2016 Biserica Ortodoxa Romana a cheltuit in scop filantropic 95.841.602 lei

de Gheorghe Anghel 09.02.2017

Biserica Ortodoxa Romana continua eforturile ei concrete de diminuare a saraciei si de ajutorare a persoanelor defavorizate din societatea romaneasca, desfasurand in acest sens proiecte si activitati cu caracter social si filantropic.

In eparhiile Bisericii Ortodoxe Romane functioneaza 718 de institutii si servicii sociale, dintre care: 159 cantine sociale si brutarii, 38 institutii ce ofera servicii medicale si farmacii, 93 centre de zi pentru copii, 47 centre educationale, 12 centre de zi pentru varstnici, 51 centre rezidentiale pentru varstnici, 22 birouri de asistenta sociala si centre comunitare, 36 centre de tip familial, 40 gradinite sociale si after-school, 15 locuinte protejate, 65 centre de informare, consiliere si resurse, o institutie de invatamant pentru adulti, 21 centre de urgenta (pentru persoane fara adapost, victime ale violentei domestice si ale traficului de persoane), 14 campusuri de tabara si alte 104 de institutii sociale.

La nivelul eparhiilor Bisericii Ortodoxe Romane se afla in derulare 617 de proiecte si programe sociale, dintre care 451 finantate din fonduri proprii, 74 cu finantare publica, 15 cu finantare externa si 77 cu finantare mixta.

In anul 2016 au beneficiat de asistenta sociala 80.116 persoane, dintre care: 27.961 copii din asezamintele sociale ale Bisericii Ortodoxe Romane, dar mai ales din familii sarace si fara posibilitati de intretinere sau cu parinti aflati la munca in strainatate, 5.359 persoane cu dizabilitati (deficiente de vorbire, vedere si auz, consumatori de droguri sau alte tipuri de dependente, persoane infectate cu HIV/SIDA etc.), peste 22.958 persoane varstnice din asezamintele de protectie sociala bisericesti, din centrele sociale de tranzit si adaposturi de noapte, batrani singuri, nedeplasabili, abandonati de familie si cu grave probleme de sanatate, 17.314 someri, adulti in dificultate, victime ale traficului de persoane, victime ale violentei familiale, detinuti eliberati, victime ale calamitatilor naturale si aproximativ 6.524 persoane din alte categorii sociale defavorizate.

In anul 2016 eparhiile Bisericii Ortodoxe Romane, prin birourile social-filantropice, au acordat ajutoare financiare directe in valoare de 11.936.934 lei si ajutoare materiale in valoare estimata de 21.628.323 lei, la care se adauga cheltuielile de salarizare si intretinere a institutiilor si proiectelor sociale, precum si cheltuieli cu ajutorarea sinistratilor, suma totala cheltuita in scop social-filantropic fiind de 95.841.602 lei.

Biroul de Presa al Patriarhiei Romane

Sursa: http://basilica.ro/in-anul-2016-biserica-ortodoxa-romana-a-cheltuit-in-scop-filantropic-95-841-602-lei/

Prezentarea Sectorului Social-Filantropic (Arhiepiscopia Bucurestilor)

"Cel ce iubeste pe Domnul a iubit mai-nainte pe aproapele sau" - Sfantul Ioan Scararul

Sectorul Social – Filantropic si Misionar
al Arhiepiscopiei Bucurestilor este o componenta a Arhiepiscopiei Bucurestilor, eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei si Dobrogei, persoana juridica de drept privat si utilitate publica, care este organizata si functioneaza, din punct de vedere canonic si administrativ, conform prevederilor Statutului Bisericii Ortodoxe Romane, statut aprobat de Sfantul Sinod sub conducerea Preafericitului Parinte Daniel la data de 28 noiembrie 2007 si recunoscut de legislativul statului roman prin Hotararea Guvernului nr. 53/16 ianuarie 2008.

Directiile de actiune ale Sectorului Social – Filantropic si Misionar al Arhiepiscopiei Bucurestilor vizeaza constituirea unui cadru dinamic care sa permita dezvoltarea si implementarea programelor social-filantropice destinate nevoilor specifice ale persoanelor, familiilor si comunitatilor aflate in dificulate, in vederea sustinerii integrarii acestora in viata economica, sociala si culturala a comunitatii si asigurarea dreptului la o viata autonoma, implinita si demna.

La nivelul Centrului Eparhial exista, incepand cu anul 2011, urmatoarele servicii sociale acreditate:
(...)

Mai multe detalii la: SocialFilantropic.ro - Arhiepiscopia Bucurestilor - Sectorul Social-Filantropic si Misionar